Nie zawsze będziesz mógł zburzyć swój dom
Rozbiórka obiektów budowlanych co do zasady wymaga zgłoszenia właściwemu organowi administracji architektoniczno-budowlanej, chyba że dotyczy budynków wpisanych do rejestru zabytków, objętych opieką konserwatorską, lub obiektów o wysokości przekraczającej 8 metrów, których odległość od granicy działki jest mniejsza niż połowa ich wysokości (art. 31 ust. 1 pkt 1 ustawy Prawo budowlane). W przypadku obiektów, do których budowa nie wymagała pozwolenia na budowę, a które nie podlegają ochronie konserwatorskiej, ani zgłoszenie, ani pozwolenie na rozbiórkę nie są wymagane (art. 31 ust. 1 pkt 2).
Jeśli jednak obiekt jest wpisany do gminnej ewidencji zabytków, rozbiórka zawsze będzie wymagała uzyskania pozwolenia, ponieważ podlega on ochronie na mocy przepisów o ochronie zabytków. W zgłoszeniu konieczne jest określenie rodzaju, zakresu i sposobu wykonywania robót rozbiórkowych (art. 31 ust. 2).
Wyjątek dotyczy sytuacji, w których występuje bezpośrednie zagrożenie bezpieczeństwa ludzi lub mienia. Zgodnie z art. 31 ust. 5 Prawa budowlanego, roboty zabezpieczające i rozbiórkowe można rozpocząć bez uprzedniego uzyskania pozwolenia na rozbiórkę lub dokonania zgłoszenia, ale wyłącznie w celu usunięcia tego zagrożenia. W takim przypadku prace można rozpocząć niezwłocznie, jednak inwestor ma obowiązek uzyskania pozwolenia lub dokonania zgłoszenia jak najszybciej po rozpoczęciu robót.
Przepis ten nie może być nadużywany do prowadzenia całkowitej rozbiórki bez zgody organów. W sytuacji, gdy zagrożenie nie było realne, organ nadzoru budowlanego może wstrzymać prace, a inwestorowi grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności. Jeżeli obiekt był zabytkiem, kara może wynieść nawet 5 lat. Należy udowodnić, że działania miały na celu wyłącznie usunięcie zagrożenia, a nie stanowiły samowoli budowlanej.
Sądy administracyjne podkreślają, że rozpoczęcie robót bez pozwolenia na rozbiórkę w takich przypadkach ma charakter wyjątkowy i opiera się na stanie wyższej konieczności, który inwestor musi wykazać. Należy przedstawić odpowiednie dowody, takie jak opinie rzeczoznawców budowlanych, które potwierdzają istnienie zagrożenia. Rozbiórkę w takich przypadkach można uznać za legalną jedynie wtedy, gdy spełnione były ustawowe przesłanki, w tym bezpośrednie zagrożenie życia, zdrowia lub mienia.
Zanim zamówisz koparkę skontaktuj się z odpowiednim organem administracyjnym.